Vezmem roha do Zbiroha

Mapa

… to je trefný název tentokrát již 7.ročníku turistických vycházek po okolí Kaznějova pořádaný organizací Pohyb Kaznějov. Do Zbiroha, rodného města J.V.Sládka, se vypravilo letošní ročník 54 účastníků. Mezi nimi nebyli jen členové ASPV, ale i příznivci turistiky. Autobus, který nás ze zastávky v Kaznějově zavezl do Zbiroha na náměstí, byl plně obsazený nejen dospělými, ale i dětmi školního a předškolního věku, čtyřmi kočárky a psíkem.

Plán cesty a důležité organizační pokyny ještě v autobusu předala hlavní organizátorka výletu paní Ing. Kundrátová. Každý z účastníků si mohl zvolit vlastní program na celý den. Jednou z možností byla dopolední návštěva Muzea J.V.Sládka. Tam se nás ujala průvodkyně, od které jsme se dozvěděli nejen vše zajímavé z historie města, o výrobě nářadí a stavbě železnice , ale také to, že měl J.V.Sládek teprve 16-ti letou maminku a že dodnes stojí jeho vila, kterou postavil.

Po prohlídce vyrazila většina účastníků na doporučenou trasu. Někteří po návštěvě místní hospůdky nebo po prohlídce zámecké zahrady. Trasy byly dvě, dlouhé 8 a 15 km. Kratší trasa vedla kolem zámku a buližníkových skal s historickým významem ve 2.světové válce. Čertova skála a její vyhlídka byl moc pěkný zážitek, hlavně pro kočárky. Ale i tyto skupinky s menšími obtížemi kamenitý úsek zvládly. Delší okruh vedl dál přes okolní vesnice, hráz Dvorského rybníka a podél Zbirožského potoka.

Předpověď počasí na víkend byla nepříznivá. Očekávali jsme celodenní déšť a tak jsme byli spokojeni za lehký podzimní deštík, který vystřídalo nakrátko i sluníčko. Na nastupující chladné období po teplém září jsme se dostatečně vybavili. A kdo ne, tak se pak ohřál v místní příjemné hospůdce, kterou náš zájezd v odpoledních hodinách celou zaplnil.

Po 16.hodině jsme společně autobusem opouštěli Zbirožské náměstí a s příjemným pocitem pěkně prožitého dne jsme se unaveni vraceli do svých domovů. Bylo to moc a fajn a patří velké díky pořadatelům těchto akcí.

Iva Zelenková

pohybkaznejov@seznam.cz